Strona główna

Spotkanie z żywą historią

W dniu 16 grudnia 2015 r. w ZSO w Urzędowie odbyło się spotkanie gimnazjalistów z panem Jerzym Paszkowskim z Urzędowa. Gość opowiedział o życiu w PRL-u a głównie o okresie swojej pracy w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Przybliżył młodzieży formy walki robotników i rolników o prawa człowieka i prawa pracownicze. Dzięki wspomnieniom działacza kraśnickiej Solidarności fakty z historii najnowszej stały się bliższe młodemu pokoleniu, które często nie rozumie terminów: cenzura, stan wojenny, internowanie, pałowanie, Msze św. za Ojczyznę, reglamentacja żywności, itd. Podczas spotkania były prezentowane archiwalne fotografie, ulotki, prasa, dokumenty, proporczyki, odznaki.

Dzieje przemian w państwie polskim, które doprowadziły do odzyskania suwerenności, zahamowania kryzysu gospodarczego i zmian politycznych oraz społecznych zasługują na naszą pamięć.

Anna Wnuk


 

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies