Aktualności

Spotkanie ze świadkiem historii

W dniu 16 września 2022 r. w bibliotece szkolnej ZSO im. W. Jagiełły odbyło się spotkanie z panem Stanisławem Gajewskim. Pułkownik Stanisław Gajewski pseudonim "Staś" urodził się w Bęczynie, a w Armii Krajowej był od trzynastego roku życia. Za walkę z Niemcami a później Sowietami zapłacił wysoką cenę. W konspiracji stracił dwóch braci. Osadzony w katowni UB na Zamku Lubelskim. Cudem uniknął śmierci. Zarówno on jak również jego towarzysze broni o swojej historii i rodzinnej tragedii przez lata nie mogli mówić głośno. Teraz mogą o swoich przeżyciach opowiadać otwarcie. Dlatego pan Stanisław przybył do naszej szkoły i spotkał się z młodzieżą, która bardzo czekała na tą wizytę i zadawała ciekawe pytania. Jedno z nich dotyczyło nauki podczas wojny i nauczycieli tajnego nauczania. Gość mówił też o ludziach, którzy odegrali dużą rolę w jego życiu i wartościach, które pozwalały mu przetrwać trudne chwile. Spotkanie zakończyło się gromkimi oklaskami, a pan Stanisław obiecał, że jeszcze nieraz przyjdzie do szkoły i opowie o okupacji i powojennej rzeczywistości.

Anna Wnuk-Bednarczyk

 

Galeria zdjęć

________________________________

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies