Aktualności

Poczytajmy przy choince….

GŁOS  ZE SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

Poczytajmy przy choince….

 

            Pod koniec grudnia, niemalże w każdym zakątku świata, w powietrzu unosi się aura przyjaźni, radości i ciepła domu rodzinnego. Wszyscy stajemy  się bardziej sympatyczni, milsi i lepsi …niż na co dzień. To właśnie  czar Świąt Bożego Narodzenia inspiruje artystów do tworzenia. Najbardziej znanym dziełem literackim związanym z zimowymi świętami jest chyba “Opowieść wigilijna” Karola Dickensa. Mówi ona o przemianie złego i skąpego właściciela kantoru Ebenezera Scrooge’a. Dzięki trzem duchom wigilijnym nawet ktoś taki  jak Scrooge potrafił się zmienić i zrozumieć swoje naganne, jak dotąd, zachowanie wobec innych ludzi.

            Wieczór wigilijny jest też czasem przemiany na lepsze bohaterki powieści “Noelka,” poznańskiej pisarki Małgorzaty Musierowicz.  Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości dziewczyny.

Do  dzieci i nie tylko adresowana jest wzruszająca baśń “Dziewczynka z zapałkami” Hansa Christiana Andersena. Ukazuje ona świat biednej i opuszczonej dziewczynki, która zamarzła w święta Bożego Narodzenia – dni miłości i dobroci dla innych.

Jeżeli chcemy poznać polską kulturę i tradycje świętowania na polskiej wsi, to warto w tym miejscu polecić  “Chłopów” Władysława Reymonta, gdyż w tej powieści zostały one przedstawione bardzo szczegółowo i realistycznie.

Popularnym opowiadaniem jest również “Czwarty król” autorstwa Ks. M. Malińskiego.

Piękno świąt zachwyciło także poetów, którzy swe uczucia wyrazili w lirycznych utworach. Np. “Przy wigilijnym stole”( J. Kasprowicz), “Lulaj-że”(J. Kierat), “Wigilia”(J. Twardowski), “Pieśń o narodzeniu Pańskim“(F. Karpiński), “Z szopką”(K. K. Baczyński), “Wigilia w lesie”(L. Staff).

Zachęcamy  do świątecznej lektury, która uwolni naszą wyobraźnię i pomoże nam lepiej przeżywać tak niezwykłe święta, jakimi jest Boże Narodzenie.

                                                                       Nauczyciele bibliotekarze

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies