Aktualności

Wkład urzędowskiej młodzieży w utrwalanie pamięci o przeszłości

„Prawda umarłych nie pójdzie na marne, jeżeli potrafią walczyć o nią żywi …”

Wkład urzędowskiej młodzieży w utrwalanie pamięci o przeszłości.

Rocznica wybuchu II wojny światowej została zaakcentowana w ZSO im. Władysława Jagiełły 3 października 2019 r. poprzez inscenizację słowno-muzyczną pt. „Żołnierze września. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej”. Uczniowie z klasy VIII b słowem i pieśnią przypomnieli najważniejsze wydarzenia kampanii wrześniowej a społeczność szkolna miała okazję do refleksji nad czasem okupacji i tragicznymi losami narodu polskiego.      

     W dniu 18 października 2019 r. w Bęczynie odbyły się uroczystości poświęcenia odrestaurowanych mogił wojennych – austriackiej i rosyjskiej. Spoczęli w nich żołnierze, którzy zginęli w okolicach Urzędowa w 1915 roku podczas Wielkiej Wojny. Rozegrała się tu bitwa kraśnicka, która doprowadziła do śmierci wielu tysięcy żołnierzy oraz ogromnych zniszczeń, w tym także do spalenia osady Urzędów. Na uroczystości byli obecni m.in. przedstawiciele Austriackiego Czarnego Krzyża, który w tym roku obchodzi stulecie. Właśnie ta organizacja wsparła finansowanie restauracji mogił oraz dokonała odznaczenia osób, które opiekowały się mogiłami. Uroczystości zakończył występ artystyczny w wykonaniu uczniów z ZSO im. W. Jagiełły w Urzędowie. Młodzież zaprezentowała inscenizację pt. „Grób Twój w odległej gdzieś krainie”. Ukazano w niej kontekst historyczny wydarzeń, przykładowe losy zwykłych żołnierzy z armii zaborczych, którzy byli różnych narodowości oraz tragiczne sytuacje, do których dochodziło podczas wielkiej wojny. W części artystycznej znalazły się też wątki związane z naszym regionem:

W walkach toczonych w latach 1914-1915 na ziemi urzędowskiej, w dwóch bitwach kraśnickich, poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy różnych narodowości, a przede wszystkim Polacy, Austriacy, Rosjanie, Węgrzy, Czesi, Niemcy. Miejscowa ludność we współpracy z ziemiaństwem brała udział w zbieraniu i grzebaniu żołnierskich zwłok pozostałych na pobojowiskach

Niemymi świadkami historii są cmentarze wojenne w POPKOWICACH, Bobach, Chruślankach Józefowskich i rozsiane mogiły wojenne. Właśnie tu w Bęczynie zachowały się dwie zbiorowe mogiły wojenne z I wojny światowej. Spoczęło w nich ok. 100 żołnierzy armii austro-węgierskiej i ok. 100 żołnierzy armii rosyjskiej.

A teraz ciekawostki o WOJNIE NASZYCH PRADZIADKÓW wyszperane w archiwach: W 1917 r. Polacy –żołnierze armii austriackiej Aleksander Skierczyński lat 30 i Mikołaj Matyczuk lat 21, mieszkali czasowo w ostrowskim dworze. Maria Węglińska ziemianka z Ostrowa dostała odznaczenie od cesarza Franciszka Józefa I za pomoc rannym i grzebanie zmarłych. Przy drodze z Ostrowa do Ewunina znajduje się mogiła żołnierzy z I wojny światowej – austriackich i rosyjskich. W ostrowskim parku, pod skarpą, znajdowała się też mogiła żołnierzy z tej wojny.

      Ekumeniczna modlitwa, spotkanie miejscowej ludności z Bęczyna, młodzieży, delegacji z Austrii i Rosji oraz zaproszonych gości było bardzo potrzebne, aby uczcić pamięć zmarłych, którzy znaleźli tu, na urzędowskiej ziemi, drugą Ojczyznę.  

                                                                       Anna Wnuk-Bednarczyk

 

Galeria zdjęć

________________________________

 

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies