Aktualności

Nie tylko pan Kleks potrafi wszystko, czyli „Akademia pana Kleksa” na wesoło

Bawić ucząc – uczyć bawiąc…W epoce kultury masowej, zdominowanej przez internet, uczniowie rzadko sięgają po książki, zwłaszcza obowiązkowe lektury szkolne. Ich czytanie kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Okazuje się jednak, że w szkole, oprócz nauki, równie ważna jest zabawa, bo w taki sposób uczeń szybciej poznaje świat i chętniej się uczy.

         „Akademia pana Kleksa” długo będzie ulubioną lekturą uczniów klasy czwartej. Pani Anna Buława zadbała o to, by zajęcia dotyczące omawiania tego tekstu były ciekawe, rozwijały dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie kształtowały umiejętności polonistyczne. Nauczyciel przygotowała krzyżówki, rebusy, zagadki, prowadził zajęcia z wykorzystaniem metod aktywizujących, które dostarczały twórczych rozwiązań i sprawiały uczniom przyjemność. Uczniowie pisali listy do pana Kleksa z prośbą o przyjęcie ich do niezwykłej szkoły, dowodzili, że w atramencie tkwi magia, uczestniczyli w lekcjach przędzenia liter, kleksografii, wykonywali portrety profesora, tworzyli kolekcję guzików szpaka Mateusza i wyklejali jego „guzikową” podobiznę.

         Przez cały cykl zajęć czwartoklasiści zbierali też piegi, wycięte z kolorowego papieru samoprzylepnego. Na ostatniej lekcji, podsumowującej pracę z lekturą, zostali wybrani najlepsi uczniowie Akademii. Byli nimi ci, którzy za swoją prace na lekcjach uzyskali największą ilość piegów. Uczniowie, którzy nie przygotowali się na zajęcia lub zapomnieli o odrobieniu pracy domowej, za karę nosili żółty krawat w zielone grochy.

         Zajęcia w interesujący sposób integrowały treści kształcenia z zakresu języka polskiego i plastyki. Praca w grupach, ciekawe, różnorodne zadania, rywalizacja stymulowały aktywność uczniów, angażowały ich uwagę, a jednocześnie utrwalały znajomość treści lektury. Okazał o się, że można doskonale „bawić się” tekstem i odnaleźć przyjemność w czytaniu lektury.

         Na zakończenie cyklu lekcji o „Akademii pana Kleksa” powstała ścienna gazetka, która dokumentowała pracę uczniów. Poniżej zapraszamy do obejrzenia galerii prac czwartoklasistów.

                                                                                                                 Anna Buława

Galeria zdjęć

________________________________

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies