Aktualności

Kolędnicy Misyjni – pomagają dzieciom w Syrii i Libanie

26 grudnia 2017 roku we wszystkich polskich diecezjach rozpoczęły swoją misję Kolędnicy Misyjni. Podczas Mszy św. w naszym parafialnym kościele ks. Piotr Latoch dokonał rozesłania Małych Misjonarzy. Tego dnia młodzi Kolędnicy rozpoczęli głoszenie Dobrej Nowiny o narodzinach Syna Bożego słowem i śpiewem. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem kolędowali, ale też kwestowali na rzecz potrzebujących rówieśników. W tym roku zebrane przez nich ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie.

Projekt Kolędników Misyjnych 2016– dzieciom z Madagaskaru podsumował ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji lubelskiej, który odniósł się do naszych Kolędników. ,,Akcja wypadła imponująco również w Urzędowie, gdzie niespełna 50 uczniów podzielonych na kilka grup dotarło do niemal 700 rodzin. – To wielka radość, że możecie głosić Chrystusa chodząc od domu do domu. Zapalajcie serca waszych rówieśników wiarą, nadzieją i miłością”. Artykuł ukazał się na początku stycznia 2016 roku na łamach Tygodnika Katolickiego Niedziela.( http://niedziela.pl/artykul/122828/nd/Kolednicy-misyjni).

W 2017 roku młodzi Kolędnicy zebrali ok. 900 tys. zł, które zostały przeznaczone na realizację projektów Kościoła lokalnego w Tajlandii.

17 stycznia 2018 roku na zakończenie Projektu Kolędnicy Misyjni 2018 na spotkanie archidiecezjalne do Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie przybyło ponad 800 dzieci. W akcji ewangelizacyjnej udział wzięło ponad 1000 dzieci, które odwiedziły ponad 5000 rodzin w ponad 35 parafiach. W sumie na pomoc dla Syrii i Libanu zebrano ponad 80 000 zł.

Do kolędowania po raz kolejny naszych uczniów nie trzeba było namawiać. W parafii świętego Mikołaja kolędowało 59 Kolędników, którzy zebrali około 8000 zł. W spotkaniu w Lublinie wzięło udział 42 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod opieką p. Małgorzaty Chudzickiej, p. Grażyny Sadowskiej, p. Wioletty Wójcik oraz p. Andrzeja Słowika.

Podczas homilii ks. abp Stanisław Budzik zwrócił się do dzieci zgromadzonych na Mszy świętej „ Drodzy kolędnicy misyjni, bardzo wam dziękuję, że przez kolędowanie staliście się przedłużeniem uzdrawiających dłoni Jezusa Chrystusa. Za to, że mieliście odwagę czynić dobrze, a także za to, że wędrując od domu do domu, daliście ludziom możliwość uczynienia czegoś dobrego . Pomóc dzieciom cierpiącym z powodu wojny na Bliskim Wschodzie”.

Przypomniał też, że nie ma takich sytuacji, które by nie pozwalały pomagać drugiemu człowiekowi. Zachęcał, by nie bać się krytyki i odważnie pomagać innym. Tego bowiem uczy Jezus w Ewangelii, kiedy uzdrowił chorego w szabat, przeciwstawiając się krytykującym Go i spiskującym przeciw Niemu faryzeuszom.

Nasi Kolędnicy - ministranci: Andrzej Słowik i Wiktor Wilczopolski z kl. VII b, Kacper Sadowski oraz Rafał Sadowski z kl. II c gimnazjum mieli zaszczyt służyć przy ołtarzu, zaś Kacpra Sadowskiego wybrali dziennikarze Telewizji Lublin, aby udzielił wywiadu do Panoramy Lubelskiej na temat udziału w akcji Kolędników Misyjnych – dzieciom w Syrii i Libanie. Na uwagę zasługuje fakt, że spośród 800 przybyłych dzieci, do wywiadu poproszono tylko trzech Kolędników, wśród których znalazł się uczeń naszej szkoły.

Za tę modlitwę i działanie na rzecz pokoju podziękował dzieciom i ich opiekunom pan Assef, nauczyciel z Syrii, który odnalazł dla siebie i swojej rodziny bezpieczny i gościnny dom w społeczności lubelskiej archidiecezji. Z łezką w oku zareagował na powitanie Go syryjskimi chorągiewkami wcześniej wykonanymi przez dzieci.

Kolędnicy Misyjni to projekt Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci organizowany w wymiarze ogólnopolskim od 1993 roku.

Nie możemy doczekać się kolędowania w przyszłym roku szkolnym i mamy nadzieję że będzie nas jeszcze więcej!

Przygotowała Grażyna Sadowska

Galeria zdjęć

________________________________

 

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies