Aktualności

Wycieczka do Brukseli - Europarlamentu

Twoje europejskie wyzwanie - II edycja

W dniach 3-7.09.2017 r. odbył się wyjazd studyjny do Brukseli, będący nagrodą dla laureatów konkursu "Twoje europejskie wyzwanie-II edycja", którego organizatorem był poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman. Z naszej szkoły laureatami byli Albert Rola, Jakub Strzelecki i Alicja Żuber (jako jedna z dwunastu drużyn). Uczniowie wykonali zgodnie z regulaminem konkursowym film, który w ciekawy sposób ukazuje jak członkostwo w Unii Europejskiej zmieniło i wpłynęło na rozwój miasta, gminy czy powiatu z którego była zgłaszana drużyna. Liczyła się kreatywność, pomysłowość i wiedza o roli i wpływie wsparcia unijnego w kontekście rozwoju poszczególnych miejscowości czy powiatów.

Nasi uczniowie wykonali w porozumieniu z opiekunem Andrzejem Żuber 1-minutowy film spełniający wymagania konkursowe. Pracę można zobaczyć na facebooku pana posła Krzysztofa Hetmana i naszej szkoły. Dlaczego jednomintowy film? Ponieważ tyle mają czasu posłowie w Europarlamencie podczas debaty na zaprezentowanie swojego stanowiska dotyczącego omawianego zagadnienia. Dla jednych jest to bardzo krótki czas, inni potrafią wykorzystać go maksymalnie.

W ramach wyjazdu było dwa dni na zwiedzanie Brukseli i Brugii. Mieliśmy możliwość zwiedzania rynku Brukseli zarówno w porach wieczorowych jak i w pełnym słońcu, co jest nie lada osiągnięciem, ponieważ w Brukseli częściej pada deszcz niż w Londynie. Niezapomniane wrażenia dostarczyła nam Brugia z przepięknym rynkiem i kanałami żeglugowymi dla licznych łódek.

Środa była dniem w którym zwiedzaliśmy Dzielnicę Europejską w tym Katedrę Św. Michała i Guguli, Mont des Arts, Pałac Sprawiedliwości, Pałac Królewski, Park Królewski budynki Instytucji Europarlamentu w Brukseli. Mogliśmy wysłuchać prezentacji dotyczącej funkcjonowania biur poselskich, jak i roli Parlamentu Europejskiego. Pan poseł Krzysztof Hetman przybliżył nam swoją pracę w komisjach europarlamentu, czym zajmować się będzie podczas zbliżających się sesji, pokazał salę parlamentarną i omówił jak wygląda przykładowa sesja, jak posłowie zbierają głos, jak wygląda praca tłumaczy, sekretarek, ochrony...

Bardzo miłym akcentem była kolacja i śniadanie z panem posłem Krzysztofem Hetmanem, podczas której opowiadał w jaki sposób można studiować w uczelniach Brukseli, oraz w College of Europe - szkoła przygotowująca do pracy w administracji unijnej. Zachęcał wszystkich uczniów by mogli spróbować pracy w ramach stażu w instytucjach europejskich.

Opiekun A. Żuber

Galeria zdjęć

________________________________

 

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies