Aktualności

„Młody Obywatel”

obywatel

Udział gimnazjalistów z Urzędowa w programie „Młody Obywatel”

                Na początku roku szkolnego 2016/17 uczniowie gimnazjum w ZSO im. W. Jagiełły w Urzędowie zostali zapoznani z ideą programu „Młody Obywatel” Centrum Edukacji Obywatelskiej. Inicjatorzy ogólnopolskiego przedsięwzięcia chcieli zmobilizować młodzież do aktywności społecznej, aby w przyszłości będąc pełnoprawnymi obywatelami świadomie angażowali się w życie swojej ojczyzny.

                Gimnazjaliści z Urzędowa, przy wsparciu nauczyciela wiedzy o społeczeństwie Anny Wnuk, zdecydowali się na działanie. Wybrali ścieżkę „Urząd od podszewki”, aby wnikliwie zapoznać się z funkcjonowaniem urzędu w naszej gminie oraz otworzyć jego drzwi na okolicznych mieszkańców i ich potrzeby. Przygotowali list do burmistrza przedstawiając cel realizowanego projektu. Bacznie przyglądali się swojej okolicy, zbierali informacje o funkcjonowaniu samorządu terytorialnego w Polsce oraz gminie Urzędów. Uczniowie rozmawiali z mieszkańcami regionu i przeprowadzili ankietę na temat gminy i pracy urzędników. Zaplanowano też zorganizowanie Dnia Otwartego w Urzędzie. Spotkanie przygotowawcze z przedstawicielem urzędu zakończyło się stworzeniem harmonogramu planowanego przedsięwzięcia.

                W dniu 28 lutego 2017 r. dwudziestu uczniów mogło zobaczyć pracę urzędu „od środka”. Gości podejmowali: Pan Marek Przywara Przewodniczący Rady Miejskiej i Pan Stanisław Tompolski kierownik referatu Rolnictwa, Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska. Gimnazjaliści przedstawili założenia swojego projektu oraz wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców gminy. Następnym punktem programu było zwiedzanie urzędu i spotkania z pracownikami. Młodzi ludzie poznali też niezwykłe zwyczaje w Sali Ślubów oraz obejrzeli najstarsze księgi z zapisami chrztów, ślubów i zgonów. Dalsza część spotkania została przeznaczona na prezentację dokonań samorządu w ostatnich latach oraz przedstawienie planów inwestycyjnych na najbliższe dziesięciolecie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca radnego i jak można wpływać na działania samorządu.

                Dzień otwarty zakończył się wzajemnymi podziękowaniami i wręczeniem pamiątkowych upominków dla młodzieży zaangażowanej w projekt.

Anna Wnuk

 

Galeria zdjęć

________________________________

 

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies