Aktualności rok szkolny 2015-2016

Niezwykły pochód książki - maj 2016

 

 

NIEZWYKŁY POCHÓD KSIĄŻKI

 

W dniu 18 maja 2016 r. ulicami Urzędowa przeszedł Pochód Książki. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Urzędowie oraz Filii w Bęczynie i Rankowskim uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu promującym literaturę i czytelnictwo. Wśród zebranych znalazło się wiele postaci książkowych. Piękne stroje i charakteryzacja spowodowały, że w Urzędowie zrobiło się baśniowo. Na urzędowskim miejskim rynku zostały odczytane hasła z transparentów, które reklamowały książki i czytelnictwo. Uczestnicy wznosili też okrzyki na cześć książki. Kulminacyjnym punktem obchodów było spotkanie na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się prezentacja przebranych postaci. Prowadzeniem imprezy promującej czytelnictwo zajęły się uczennice liceum, które również wcieliły się w role: Andersena, Książki i inne. Osoby, które przygotowały przebrania i wystąpiły w pochodzie zostały nagrodzone książkami. Organizatorami tego przedsięwzięcia, które pozytywnie zapisało się w pamięci społeczności Urzędowa była biblioteka szkolna ZSO im. W. Jagiełły.

Anna Wnuk

 

Link do galerii zdjęć

_________________________________________________________________________________________

 

       
 

 

Wiktoria Krzeczowska - w finale ogólnopolskiego konkursu historycznego

Uczennica gimnazjum w Urzędowie

w finale ogólnopolskiego konkursu historycznego

„Utracone dziedzictwo – losy ziemian w XX wieku” to ogólnopolski projekt edukacyjny współorganizowany przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie, Małopolskie Kuratorium Oświaty w Krakowie, a także Oddziałowe Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie, Szczecinie oraz Gdańsku. Jego oś tematyczna koncentrowała się wokół dziejów ziemiaństwa polskiego do zakończenia II wojny światowej. Jednym z elementów projektu był konkurs adresowany do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z terenów całej Polski. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać pracę w jednej z dwóch form – pisemnej lub multimedialnej. Oceniana była kreatywność, zgodność faktów historycznych oraz samodzielna praca z materiałami historycznymi (źródła pisane, fotografie i relacje świadków). Zamierzeniem organizatorów było przywrócenie wspólnej pamięci roli ziemiaństwa w polskiej historii, którą to rolę i samo istnienie tej warstwy społecznej po przejęciu w Polsce władzy przez komunistów usiłowano wyrugować ze świadomości narodu. Ważnym celem było również przybliżenie uczniom etosu, losów i znaczenia polskiego ziemiaństwa w okresie obejmującym schyłek czasu zaborów, rewolucję bolszewicką, I wojnę światową, wojnę polsko-sowiecką, dzieje II Rzeczypospolitej Polskiej, II wojnę światową,  rządy komunistyczne aż po lata przełomu politycznego w roku 1989.

Rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Utracone dziedzictwo – losy ziemian w XX wieku” odbyło się w 25 kwietnia 2016 roku. W kategorii praca pisemna w szkołach gimnazjalnych województwa lubelskiego jury zakwalifikowało do etapu centralnego jedną osobę – Wiktorię Krzeczowską z klasy II gimnazjum w ZSO im. Władysława Jagiełły w Urzędowie. Uczennica przygotowała pod kierunkiem pani Anny Wnuk pracę pisemną „Majątek Ostrów od XIX wieku do 1944 roku, jego właściciele i ich powojenne losy”.

Finał konkursu odbył się 10 czerwca 2016 r. w Krakowie i zgromadził uczestników z całego kraju. To właśnie dzięki tej młodzieży postaci wielu ziemian zostały odkryte i przypomniane poprzez prace pisemne i multimedialne oraz podczas egzaminu przed komisją konkursową. Pozostaje mieć nadzieję, że młodzież uczestnicząca w konkursie również przejmie na stałe ich system wartości. System, który u swych podstaw miał poczucie służby wobec państwa, przede wszystkim w dobie pokoju, poprzez solidną naukę i pracę.

Wiktoria Krzeczowska reprezentowała na etapie centralnym Lubelszczyznę i uzyskała tytuł finalisty konkursu. Uroczyste podsumowanie projektu o polskim ziemiaństwie, z udziałem organizatorów, uczestników i wielu gości, odbyło się w Pałacu Potockich w Krakowie.  



Anna Wnuk

 

Kilka fotek:

fotka 1

fotka 2

fotka 3

fotka 4

 

 

 

Spotkanie z żywą historią

W dniu 16 grudnia 2015 r. w ZSO w Urzędowie odbyło się spotkanie gimnazjalistów z panem Jerzym Paszkowskim z Urzędowa. Gość opowiedział o życiu w PRL-u a głównie o okresie swojej pracy w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Przybliżył młodzieży formy walki robotników i rolników o prawa człowieka i prawa pracownicze. Dzięki wspomnieniom działacza kraśnickiej Solidarności fakty z historii najnowszej stały się bliższe młodemu pokoleniu, które często nie rozumie terminów: cenzura, stan wojenny, internowanie, pałowanie, Msze św. za Ojczyznę, reglamentacja żywności, itd. Podczas spotkania były prezentowane archiwalne fotografie, ulotki, prasa, dokumenty, proporczyki, odznaki.

Dzieje przemian w państwie polskim, które doprowadziły do odzyskania suwerenności, zahamowania kryzysu gospodarczego i zmian politycznych oraz społecznych zasługują na naszą pamięć.

Anna Wnuk


 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE DLA GIMNAZJALISTÓW W ZSO IM. W. JAGIEŁŁY W URZĘDOWIE

            W dniu 9 grudnia 2015 r. do szkoły w Urzędowie przyjechali młodzi dziennikarze z Warszawy: Stanisław Zakroczymski i Maciej Onyszkiewicz. Spotkali się z 24. uczniami z klas I i II gimnazjum i przeprowadzili warsztaty dziennikarskie. Młodzież mogła poznać różne formy dziennikarskie i specyfikę pracy dziennikarza. Zajęcia przeprowadzone przez moderatorów z Uniwersytetu Warszawskiego były elementem realizacji projektu „Solidarna szkoła” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

                                                           Anna Wnuk

PLIK [PDF] - „JAK PISAĆ ŻEBY CHCIELI NAS CZYTAĆ”


 

Konkurs międzyprzedmiotowy w klasie IV b

16 grudnia 2015r. w klasie IV b odbył się niezwykły konkurs międzyprzedmiotowy z pogranicza matematyki i języka angielskiego. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była nauczycielka języka angielskiego p. Małgorzata M. Solecka, która wraz z nauczycielem matematyki panem Piotrem Soleckim przygotowała konkurs dla swoich wychowanków. Zadania matematyczne opierały się o obliczenia zegarowe oraz skalę, a część z języka angielskiego dotyczyła słownictwa związanego z zimą. Uczniowie startowali w parach, a konkurs był pełen emocji i nieoczekiwanych zmian na prowadzeniu.

Wyniki:

I miejsce: Patrycja Cisłak i Kacper Kwiatkowski,

II miejsce: Alicja Bijak i Krzysztof Strawa; Wiktoria Nieradko i Dawid Pomorski,

III miejsce: Julia Pająk i Oskar Turkowski.

Gratulujemy również: Błażejowi Paszkowskiemu i Izabeli Nowaczyńskiej, Kacprowi Chudzickiemu i Antoniemu Kowalskiemu.

Dziękujemy Radzie Rodziców ZSO w Urzędowie, która ufundowała nagrody.

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


 

Świąteczna Warszawa pełna atrakcji

9 grudnia 2015r. uczniowie klas szkoły podstawowej odwiedzili miasto stołeczne – Warszawę. Pierwszym punktem wycieczki był Stadion Narodowy, gdzie uczniowie przeszli Trasą Piłkarza. W szatni piłkarskiej można było poczuć przedmeczową atmosferę, zasiąść wygodnie na ławce zawodników, a nawet odwiedzić salę pomeczowych konferencji. Następnie uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik. Samodzielnie mogli wykonywać doświadczenia naukowe poznając prawidłowości świata przyrody. Ostatnim punktem programu był spacer Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto. Warszawa o tej porze roku urzeka świąteczną iluminacją,. Spacer po rozświetlonych uliczkach wzbudził zachwyt każdego i na długo pozostanie w pamięci. Dziękujemy panu Krzysztofowi Tokarczykowi za pomoc w organizacji wycieczki i panu Marcinowi Kwiatkowskiemu, który pełnił funkcję opiekuna.

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


KONKURSY PRZEDMIOTOWE

7 grudnia zakończyły się eliminacje w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty.

Miło nam poinformować, że mamy już wyniki.

Do etapu wojewódzkiego konkursu z historii zakwalifikował się:

Maksymilian Słowik – uczeń klasy Vb Szkoły Podstawowej (32pkt/40pkt)

Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów!!!

Ewelina Mielniczek

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ MINISIATKÓWKI DZIEWCZĄT

      W dniu 9.12.2015 r. w Kraśniku odbył się Mikołajkowy Turniej Minisiatkówki Dziewcząt. Siatkarki z Urzędowa wystartowały w kategorii „3” klas VI. Pierwsza drużyna w składzie: Katarzyna Gugała, Weronika Lenart i Zuzanna Suchowolak zajęła I miejsce w turnieju, natomiast druga drużyna w składzie: Oliwia Grzebulska, Anita Wośko, Aneta Chapska i Gabriela Babis uplasowała się na VI miejscu. Wszystkie siatkarki zostały udekorowane pamiątkowymi medalami oraz każda z drużyn otrzymał paczkę słodyczy. Trenerem zespołów jest Andrzej Zdenicki.

Przygotował: Andrzej Zdenicki


 

                              

Sztuka pt. „Mały Książę – chłopiec, który patrzył sercem” w DPS w Popkowicach

             3 grudnia 2015 roku uczniowie klasy IICG wspólnie z panią Anną Buławą i pedagogiem szkolnym - panią Małgorzatą Chudzicką wybrali się do Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach. Uczniowie zaprezentowali sztukę pt. „Mały Książę – chłopiec, który patrzył sercem”. Młodzi aktorzy zostali bardzo ciepło przyjęci przez pracowników i pensjonariuszy DPS.

         Wyjazd okazał się doskonałą lekcją wychowawczą, która uczyła szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka, zwłaszcza samotnego, starszego i schorowanego. Istotnym celem wizyty było też uwrażliwienie młodzieży na los drugiego człowieka i potrzebę czynienia dobra na rzecz osób potrzebujących.

opracowała Anna Buława

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… - oglądamy „Dziady”

         Rok 2015 to czas ważnych rocznic dla polskiego teatru. W 250. rocznicę powołania z inicjatywy królateatr Stanisława Augusta Poniatowskiego Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił oddać hołd ludziom i instytucjom tworzącym teatr, który jest jednym z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego i ogłosił bieżący rok Rokiem Polskiego Teatru Narodowego.

 

         Z okazji tak wspaniałego jubileuszu 4 grudnia 2015 roku uczniowie gimnazjum po dziadyraz kolejny udali się do teatru. Tym razem wybrali się do CKiP w Kraśniku na spektakl pt. „Dziady II” i obejrzeli sztukę w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Była to klasyczna adaptacja dzieła Adama Mickiewicza, która przedstawiała pogański obrzęd święta poświęconego zmarłym przodkom.

         Spektakl bardzo spodobał się zebranej licznie publiczności. Znakomita gra aktorska, muzyka, potęgująca nastrój grozy i tajemniczości oraz wspaniała gra świateł ułatwiły uczniom zrozumienie wymowy dzieła. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie: Danuta Bijak, Katarzyna Kapica i Katarzyna Dziczkowska. Organizatorem wyjazdy była nauczycielka języka polskiego pani Anna Buława.

opracowała Anna Buława

 

Konkurs "A Piece of America"

26 listopada 2015r. odbył się konkurs "A Piece of America" z okazji Dnia Kultury Amerykańskiej w naszej szkole. Konkurs był skierowany do uczniów klas szóstych w gminie Urzędów. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat kultury amerykańskiej. W dniu konkursu odbył się pokaz prezentacji, a następnie komisja konkursowa wybrała najlepszą pracę oraz przyznała dwa wyróżnienia. Przed ogłoszeniem wyników uczestnicy i publiczność zostali zaproszeni na poczęstunek w amerykańskim stylu, czyli hot dogi i ciasto brownie. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie w języku angielskim przygotowane przez klasy piąte.

Wyniki konkursu:

Miejsce I  – Łukasz Dzikowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie  Prezentacja Łukasza do POBRANIA

Pierwsze wyróżnienie – Wiktoria Dryka z Zespołu Szkół w Skorczycach  Prezentacja Wiktorii do POBRANIA

Drugie wyróżnienie – Milena Aleksandrowicz ze Szkoły Podstawowej w Leszczynie  Prezentacja Mileny do POBRANIA

 

Pozostali uczestnicy:

Karina Gil – ZSO w Urzędowie

Gabriela Jakubczak – ZS w Skorczycach

Patryk Krok – ZSO w Urzędowie

Norbert Łukomski – ZSO w Urzędowie

Weronika Wnuk – SP w Leszczynie


 

Konkurs na Boże Narodzenie

Ogłaszamy konkurs na świecznik świąteczny. Technika wykonania ozdób jest dowolna. Termin składania prac w bibliotece szkolnej – do 15 grudnia 2015 r.

Biblioteka szkolna

Realizacja projektu „Poznajemy literaturę europejską w bibliotece szkolnej”

We wrześniu biblioteka szkolna opracowała harmonogram działań promujących czytelnictwo. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się następujące spotkania:

-„Tydzień polski – twórczość M. Konopnickiej i W. Chotomskiej” poznali uczniowie klasy: Ia, IIa, 0 Bęczyn i 0 Rankowskie,

-„Tydzień duński – baśnie H. Ch. Andersena” wysłuchały i czytały klasy: II b Rankowskie, III b Rankowskie, III a, I c i II c Bęczyn.

- „Tydzień francuski – baśnie Ch. Perrault” czytali uczniowie klasy II a, natomiast młodzież z klasy II c gimnazjum czytała fragment książki „Nocny lot” A. de Saint – Exupery.  

Ponadto odbyło się spotkanie z dziewczętami klasy VI a i VI b, na którym przedstawiono ofertę literatury młodzieżowej.

M. Walicka, A. Wnuk

Szkolny etap Olimpiady Solidarności

W dniu 25 listopada 2015 r. odbył się szkolny etap III edycji Olimpiady Solidarności. Uczestnikami konkursu było 8 uczniów z klasy II LO. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się dwie osoby: Daniel Krawczyk i Justyna Żyszkiewicz.

M. Walicka, A. Wnuk

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ph.„Bohaterowie historii Polski”

Osoby wyróżnione ze szkoły podstawowej:

Emilia Wilczopolska kl. I b

Wiktoria Suliga I b

Szymon Gozdalski I b

Natalia Dubil III a

Amelia Firlej II a

Krzysztof Piotrowski II a

Laura Janczarek II a

Karol Mańkowski II a

Alicja Słowik I b

Uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

M. Walicka, A. Wnuk

Sukces w konkursie pt. „Kronika Dziejów Lublina”

W dniu 1 grudnia 2015 r. na Zamku Lubelskim odbyło się rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu plastyczno-historycznego „Kronika Dziejów Lublina”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie i Muzeum Lubelskie w Lublinie pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs został ogłoszony w związku z 600. rocznicą urodzin Jana Długosza.

Uroczystości towarzyszyła wystawa 29 prac uczniowskich wykonanych na konkurs, występy grupy tańca dawnego, wykład o życiu i działalności Jana Długosza, czytanie fragmentów opracowań kronikarza, prezentacja pamiątkowego banknotu wydanego z okazji 600. rocznicy urodzin Jana Długosza.

Główną nagrodę w konkursie otrzymała uczennica II klasy gimnazjum w ZSO im. Władysława Jagiełły w Urzędowie Wiktoria Krzeczowska. Prace wykonali również: Monika Wośko, Kamila Kasperska i Aleksander Kamaszka z gimnazjum. Opiekunem uczniów była Anna Wnuk. Młodzież uczestniczyła w ciekawym przedsięwzięciu i otrzymała piękne nagrody.  

Wiktoria jako laureatka konkursu udzielała wywiadów dla Kuriera Lubelskiego, Radia Lublin i Radia „R”.

                                                   Anna Wnuk


 

„URZĘDOWSKIE WIATRAKI 2015”

W dniu 28 listopada 2015 roku uczniowie z naszego gimnazjum uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wiatrowych. Celem turnieju jest propagowanie odnawialnych źródeł energii i w tym też celu należało zbudować maszynę wiatrową (wiatrak) spełniającą określone wymagania techniczne i kubaturowe.

Eliminacje regionalne turnieju dla czterech województw (mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, lubelskiego) odbyły się w Warszawie w Zespole Szkół Nr 12. Udział w nich wzięły dwie drużyny z naszej szkoły: „TURBO FAST” w składzie Zbigniew Szociński, Mateusz Ligęza, Albert Rola oraz „Śmigacze” w składzie Kacper Cholewiński, Filip Dziczkowski, Łukasz Maciejewski. Obydwie drużyny wypadły bardzo dobrze, plasując się wysoko w klasyfikacji generalnej po przeprowadzonych trzech konkurencjach tj. „NAJWIĘKSZA MOC”, „NAJWIĘKSZE OBROTY”, „NAJWIĘKSZY MOMENT”. Ostatecznie „Śmigacze” zajęli VI miejsce, eliminując ponad 30 innych drużyn i wezmą udział w Finale „IV Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych” 6 grudnia 2015r. w Warszawie. Opiekunami drużyn byli p. Anna Wojtak, p. Wojciech Słowik.

Życzymy szczęścia „Śmigaczom” i trzymamy kciuki, bo do pokonania tym razem będą drużyny z całej Polski.

P.S. Może „MAŁE WIATRAKI Z URZĘDOWA” uczniów ZSO Urzędów będą miały więcej szczęścia w wykorzystaniu swoich szans.

Przygotował:

Wojciech Słowik


 

 

Dzień Amerykański z okazji Święta Dziękczynienia

26 listopada uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Urzędowie i z Filli w Rankowskim obchodzili Dzień Amerykański z okazji Święta Dziękczynienia. Uczniowie przebrali się za postacie związane z kulturą Stanów Zjednoczonych. W Szkole Podstawowej w Urzędowie dzieci przebrały się m.in za Baracka Obamę,  Kowbojkę, Pocahontas, Angelinę Jolie, Myszkę Minnie i amerykańskiego żołnierza.
W szkole w Rankowskim dzieci przebierały się m.in za Merlin Monroe, Michaela Jacksona, Abrahama Lincolna, Jackie Kennedy, Kowbojów i Myszkę Micky.
Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Opracowała: Kamila Solis


 

 

 

Na Bęczynie jak z Ameryki

Uczniowie z kas I – II ze Szkoły Filialnej w Bęczynie też włączyli się w obchody Dnia Amerykańskiego przebierając się za postacie związane z kulturą tego kraju. W klasie I popularne były postacie z bajek znane z filmów Walta Disney ’a. Za Kubusia Puchatek przebrała się Wiktoria Sadowska, Myszką Mickey była Aleksandra Czarnota, a dobrą wróżką – Nikola Jurak. Klasę II zdominowali kowboje z dzikiego zachodu oraz ikony amerykańskiej pop kultury. Kowbojami na ten dzień zostali: Aleksandra Bijak, Maja Chmiel i Robert Kowalski. Maciej Wójcik wcielił się w Spidermana, Kasia Surdacka przebrała się za Kopciuszka, a Wiktoria Ostatek za Shakirę. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za swój udział w tym przedsięwzięciu.

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


Spektakl pt. „Mały Książę – chłopiec, który patrzył sercem” w ramach projektu edukacyjnego.

       Uczniowie gimnazjum w ciągu trzech lat nauki zobowiązani są do wzięcia udziału w obowiązkowym projekcie edukacyjnym.

         19 listopada 2015 roku 17 uczniów klasy IICG zaprosiło gimnazjalistów naszej szkoły na spektakl pt. „Mały Książę – chłopiec, który patrzył sercem” i zaprezentowało publicznie efekty swojej pracy.

         Celem projektu było: kształtowanie umiejętności pracy w grupie, wdrażanie do samodyscypliny, praca nad własnym ciałem i emisją głosu. Uczniowie dowiedzieli się także, jaka jest rola reżysera, scenografa, suflera, dźwiękowca i charakteryzatora w dziele scenicznym. Zaprojektowali scenografię, wykonali piękną dekorację i kostiumy oraz zadbali o odpowiednie podkłady muzyczne.

         Przez trzy tygodnie gimnazjaliści z zaangażowaniem pracowali nad przygotowaniem przedstawienia opartego na motywach szkolnej lektury „Mały Książę”.

         Warto było poświęcić kilka godzin na wspólne działanie, ponieważ piękny spektakl spodobał się uczniom i nauczycielom naszej szkoły. Na szczególną uwagę zasługuje starannie wykonana scenografia i doskonała gra młodych aktorów. Nie zabrakło też tańców, śpiewu oraz nastrojowej muzyki. Nad prawidłowym przebiegiem projektu czuwała nauczycielka języka polskiego – pani Anna Buława.


 

Wycieczka na spektakl pt. „Romeo i Julia”

           „Romeo i Julia” to najpopularniejsza tragedia Wiliama Szekspira i najczęściej wystawiany spektakl teatralny. Historia zwaśnionych rodów i zakochanej do szaleństwa pary młodych ludzi jest znana chyba wszystkim. Doczekała się ona niezliczonych wersji teatralnych, telewizyjnych i filmowych, dlatego też dnia 29.10.2015 roku 45 uczniów klas II gimnazjum wybrało się do Centrum Kongresowego przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na spektakl pt. „Romeo i Julia”.

         Gimnazjaliści obejrzeli klasyczną inscenizację sztuki, przygotowaną przez Teatr Współczesny w Krakowie. Jej scenariusz powstał w oparciu o  najsłynniejsze dzieło Williama Szekspira, jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy w historii literatury światowej. Historia namiętnej, nieszczęśliwej miłości, niszczonej przez nienawiść zwaśnionych od lat rodów Kapuletów i Montekich, przypadła uczniom do gustu, a bogate kostiumy i klasyczny tekst przybliżyły młodym widzom piękno teatru elżbietańskiego .

         Organizatorem wyjazdu była pani Anna Buława – nauczyciel języka polskiego, a nad bezpieczeństwem uczniów czuwała pani Agnieszka Mańkowska i pan Wojciech Słowik.


1

Klasa VI b czyta pierwszakom

18 listopada 2015r. uczniowie klasy VI b odwiedzili pierwszaków z klasy I a. Celem wizyty była popularyzacja czytelnictwa wśród młodszych i starszych dzieci. Uczniowie klasy IV b pod kierunkiem wychowawczyni p. Małgorzaty M. Soleckiej przygotowali czytanki dla swoich młodszych kolegów. Wśród prezentowanych tekstów znalazły się nie tylko bajki i wiersze, ale też teksty popularno-naukowe. Pierwszaki z zaciekawieniem przysłuchiwały się opowieściom o smoku, nutkach, nocy, czy szarańczy. Czytanie wpływa na poprawę umiejętności językowych, intelektualnych i społecznych. Akcja, której pomysłodawczynią jest p. Małgorzata M. Solecka, będzie kontynuowana w przyszłości.


 

Czytajmy razem

23 listopada na długiej przerwie uczniowie klasy VI b czytali przez radiowęzeł wybrane przez siebie utwory. Tak rozpoczęliśmy akcję „Czytajmy Razem”, ponieważ ten rok szkolny stoi pod znakiem czytelnictwa. Co miesiąc uczniowie jednej klasy szkoły podstawowej będą prezentowali swoje ulubione fragmenty książek. Jako pierwsi wystąpili: Wiktoria Nieradko, Patrycja Cisłak, Błażej Paszkowski, Julia Pająk, Oskar Turkowski i Wiktoria Surdacka. Akcja, która ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów, prowadzona jest przez p. Małgorzatę M. Solecką i Małgorzatę Ufniarz.

Narodowe Święto Niepodległości

        W dniu 11 XI 2015 r. mija 97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też w ramach obchodów tego święta uczniowie klasy II a i klasy III a udali się do pomników Józefa Piłsudskiego i Orląt Lwowskich ,aby oddać hołd poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Opracowanie: Regina Gajewska


 

Jesienny teatrzyk

6 XI 2015 r. w ramach edukacji ekologicznej i przyrodniczej uczniowie klasy IV a zaprezentowali klasie II a „Jesienny teatrzyk” . Inscenizacja opowiadała o przygotowaniach zwierząt do zimy. Nawoływała również do poszanowania przyrody .        

Natomiast uczniowie klasy IV b przedstawili w wierszowanej formie zalety bezpiecznego grzybobrania.                  

Podsumowaniem obu występów był konkurs przyrodniczy dla uczniów klasy II a.

Przygotowała: Anna Cios

Zdjęcia: Regina Gajewska


 

Nasi uczniowie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Uczniowie naszej szkoły, którzy należą do grupy Dzieci Maryi, Bielanek i Szkolnego Koła Caritas w dniu 13.11.2015r. wyruszyli na wycieczkę ,, Śladami św. Jana Pawła II po Lublinie w Roku Świętego Jana Pawła II w Polsce.

Przed południem zwiedzili Muzeum UniwersyteckieHistorii KUL, które gromadzi eksponaty związane z bogatą historią Uczelni oraz zbiory upamiętniające związki Papieża św. Jana Pawła II - Profesora KUL. Muzeum mieści się w głównym gmachu KUL przy Al. Racławickich 14 w Lublinie w pomieszczeniach dawnego refektarza dominikańskiego. Prowadzi do niego malowniczy dziedziniec, na którym od 1983 roku znajduje się słynny pomnik projektu prof. Jerzego Jarnuszkiewicza, przedstawiający spotkanie Papieża Jana Pawła II z Prymasem Stefanem Kardynałem Wyszyńskim w dniu 23 października 1978 r. w Watykanie.

Karol Wojtyła - najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał - kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez prawie ćwierć wieku.  Rozpoczął pracę w KUL w październiku 1954 r. wykładami zleconymi z etyki. W 1956 r. był już kierownikiem Zakładu i Katedry Etyki na Wydziale Filozofii. Prowadził zajęcia w formie wykładów, ćwiczeń, seminariów. Pracę naukowo-dydaktyczną godził z pracą kapłańską i nie rezygnował z niej,  pomimo przybywających mu obowiązków. Miał na KUL-u spore grono oddanych przyjaciół i uczniów, którzy w czasie wspólnych wakacyjnych wypraw nazywali go Wujkiem. Pracował na Uczelni aż do pamiętnego konklawe w październiku 1978 r. gdy został wybrany na papieża Jana Pawła II.

Po zwiedzeniu Muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach ,, Kłamstwo i manipulacja” w ramach Uniwersytetu Otwartego KUL. Były to zajęcia dla uczniów tylko w małej, warsztatowej grupie. Uczniowie wraz z p. Grażyną Sadowską zapoznali się z ofertą ,,Stwórz własne zajęcia. W jej ramach samodzielnie ułożyli plan spotkania na Uczelni. Warsztaty były połączone z prezentacją multimedialną.

Po zakończeniu warsztatów pobyt na Uczelni zakończył się wspólną modlitwą dziękczynną za pontyfikat naszego Wielkiego Rodaka przed relikwiami św. Jana Pawła II w Kościele Akademickim.

Po pracy intelektualnej i duchowej uczniowie z przyjemnością obejrzeli bajkę w Multikinie Lublin.

Opiekunowie: Grażyna Sadowska, Jadwiga Kuśmiderska, Małgorzata M. Solecka.

Przygotowała: Grażyna Sadowska


 

Ślubowanie gimnazjalistów i licealistów

         Dnia 12 listopada 2015 roku w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość – ślubowanie gimnazjalistów i licealistów. Uczniowie klasy I LO pod kierunkiem wychowawczyni przygotowali  ciekawy program artystyczny, który podobał się publiczności. Pan Dyrektor odczytał tekst ślubowania, a wszyscy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie.  
            W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim uczniom klasy I gimnazjum i liceum dużo sił i wytrwałości w spełnianiu swoich marzeń, a przede wszystkim tego, aby wyrośli na dobrych i na mądrych ludzi. Powodzenia.


Wyjazd na Węgry

         25 września 2015 roku, grupa 23 uczniów z ZSO Urzędów wraz z opiekunami, wyjechała na Węgry na zaproszenie burmistrza miasta partnerskiego Nádudvar. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu w akademiku, udaliśmy się na kolację do Szkoły Podstawowej. Zostaliśmy tam bardzo miło przyjęci przez panią dyrektor szkoły oraz pana burmistrza Imre Beke. Pan burmistrz oraz władze Nádudvar, w obecności tłumacza, przedstawili program naszej wizyty. Po kolacji udaliśmy się na odpoczynek. Następny dzień był pełen wrażeń. Po śniadaniu młodzież wzięła udział w warsztatach Szkoły Zawodów Ludowego Rękodzieła. Młodzież mogła spróbować własnych sił lepiąc z gliny różne przedmioty lub przy użyciu filcu, mydła i wody tworzyć piękne, kolorowe kwiaty. Był również czas na zabawy taneczne. Wieczorem w sali koncertowej domu kultury, obok grup węgierskich, nasza młodzież zaprezentowała swój program artystyczny, na który złożyły się tańce narodowe i regionalne. Uczennica Aleksandra Surdacka zaśpiewała piosenkę pt. „Lipka”. Po występie, uczniowie wzięli udział w dyskotece oraz zaprezentowali swoje umiejętności podczas gry w kręgle. Następnego dnia zostaliśmy zaproszeni do warsztatu pana Istvana Fazekasa, gdzie mogliśmy obserwować jego pracę przy kole garncarskim. Pan Fazekas opowiadał o swojej pasji, prezentując liczne zbiory muzeum rodzinnego. Kolejną atrakcją była Zagroda z Końmi „Davida”, w której młodzież mogła spróbować swoich sił w siodle. Później spędziliśmy miło czas na kompleksie basenów z wodą z gorących źródeł. Natomiast wieczorem w Centrum Sportowym Miasta, w zależności od zainteresowań, jedni grali w piłkę nożną lub kręgle, inni wyciskali poty na siłowni. W ostatnim dniu pobytu na Węgrzech, nasza młodzież mogła obserwować uczniów podczas zajęć praktycznych i podziwiać ich rękodzieło. Następnie po obiedzie w sali konferencyjnej, odbyło się oficjalne pożegnanie delegacji z Polski. Padło wiele mi- łych i ciepłych słów pod adresem naszej młodzieży. Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę upominek w postaci glinianego garnuszka z pracowni pana Fazekasa Ferenca. My również podziękowaliśmy stronie węgierskiej za zaproszenie i serdeczne przyjęcie w mieście Nádudvar. Na ręce pani dyrektor szkoły złożyliśmy kosz pełen słodyczy z Polski. Ta wizyta na Węgrzech na pewno zapadnie głęboko w pamięci naszych uczniów.

 

Opiekunowie: Monika Jastrzębska, Małgorzata Smętek, Marcin Markiewicz, Wojciech Słowik.


 

 

 

Wycieczka w Bieszczady

         W dniach 30.09.2015-01.10.2015 odbyła się wycieczka w Bieszczady klas gimnazjalnych z naszej szkoły. Uczniowie podziwiali piękne widoki podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Bieszczad Tarnicę. Drugiego dnia wycieczki celem była zapora Solińska, która jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce o długości 664 m, podzieloną na 43 sekcje, wysokości 82 m i objętości betonu 760 000 m3. Następnie pojechaliśmy na dolną zaporę na Solinie w Myczkowcach. Park miniatur, Ogród Biblijny i mini zoo w Myczkowcach. Po zobaczeniu wielu ciekawych miejsc pojechaliśmy do miasta Sanoka i muzeum Galicyjskiego.

Opiekunowie: Agnieszka Flisek, Agnieszka Mańkowska, Monika Siekaczyńska, Łukasz Chmielik, Wojciech Słowik.


 

11 listopada 2015 – Narodowe Święto Niepodległości

      Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11 listopada 1918 roku), po 123 latach niewoli pod zaborami Rosji, Prus i Austrii, jest jedną z najważniejszych uroczystości państwowych w Polsce. Ten dzień wolny od pracy wielu Polaków spędza z rodziną lub na aktywnym wypoczynku.

     Celebrowane od 1920 r., tajnie nawet w okupowanej Polsce podczas II wojny światowej, w 1945 r. zostało zastąpione innym świętem, obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r., który praktycznie wprowadził ustrój komunistyczny w kraju. W pierwotnym kształcie święto przywrócono dopiero po przemianach ustrojowych w 1989 r.

     Choć rangę państwową 11 listopada zyskał dopiero w 1937 r., w czasach II Rzeczypospolitej obchodzono go wyjątkowo uroczyście. Przez ulice miast przechodziły defilady paradnie ubranych wojsk, odbierane przez wodza państwowego marszałka Józefa Piłsudskiego (uznawanego za ojca niepodległej Polski).

     Od 26 lat Narodowe Święto Niepodległości znów obchodzone jest przez Polaków wyjątkowo uroczyście, a teatrem głównych obchodów jest plac Piłsudskiego, na którym, jak w czasach II Rzeczypospolitej, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, przyznawane są odznaczenia wojskowe i awanse.

     Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Świadkowie defilad wojskowych wymachują flagami, zakładają kapelusze w barwach biało-czerwonych z napisem „Polska”, a dzieciom malują na twarzach małe flagi. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za ojczyznę.

     Polacy próbują spędzić to święto także w sposób aktywny. Z roku na rok coraz większą popularność zyskują biegi rocznicowe, takie jak stołeczny Bieg Niepodległości, w którym bierze udział kilkanaście tysięcy uczestników.

     Po 1989 roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzono w podniosłej atmosferze. Od kilku lat najwyższe władze państwowe, w tym Prezydent RP Bronisław Komorowski, zachęcają Polaków do tego, aby dzień był obchodzony godnie, ale radośnie. Po wiekach walki o niepodległość, ojczysty język i własną tożsamość Polacy mogą wreszcie cieszyć się wolnością i być dumni ze swojej Ojczyzny.

Źródło: www.polska.pl

Program obchodów 11 listopada w gminie Urzędów:

Pochwal się swoim talentem!

        Zapraszamy uczniów naszej szkoły do ujawnienia swojego talentu. Jeżeli piszesz wiersze, opowiadania, wykonujesz prace plastyczne, fotograficzne oraz rękodzieło artystyczne przynieś je do biblioteki.

        Przyniesione prace zostaną pokazane na szkolnej galerii talentów. Prace można składać do końca stycznia 2016 roku. Zapraszamy.

 Biblioteka szkolna

 

PAMIĘTAMY O GODZINIE „W” I SZEŚĆDZIESIĘCIU TRZECH DNIACH WALKI POWSTAŃCÓW

        W dniu 19 października 2015 r. w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 71 rocznicę zakończenia powstania warszawskiego. Inscenizację słowno-muzyczną przygotowali uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego pod opieką Małgorzaty Walickiej i Anny Wnuk. Przedstawienie pt. „Powstanie warszawskie na ulicy Krasińskiego w Warszawie” było przeznaczone dla uczniów gimnazjum i liceum. Scenografia oraz skupienie osób zaangażowanych w przygotowanie były dodatkowym atutem apelu. Młodzież dała świadectwo patriotyzmu pamiętając o tym ważnym wydarzeniu z polskiej historii.


   

BIEG TRZEŹWOŚCI

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Jagiełły w Urzędowie wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Urzędowie organizują
IV Bieg Trzeźwości Dzieci i Młodzieży na stadionie w Urzędowie
w dniu 05.11.2015r.  

pod hasłem: Myślimy trzeźwo - przegonimy dopalacze!
Ponadto organizatorzy zapraszają uczniów do udziału w konkursie plastycznym z nagrodami pod hasłem:

SZKOŁA PODSTAWOWA: Żyję zdrowo i bezpiecznie!

GIMNAZJUM, LICEUM : Myślimy trzeźwo - przegonimy dopalacze!

BIEG TRZEŹWOŚCI-zawodnicy biegną w kategoriach wiekowych:
-klasy I-III
-klasy IV-VI
-klasy gimnazjalne
-klasy ponadgimnazjalne

PLAKAT temat: SP : Żyję zdrowo i bezpiecznie;

                              GIMN. / LICEUM : Myślimy trzeźwo - przegonimy dopalacze!

-technika plastyczna dowolna,
-format: A2, A3 (duży karton lub brystol)
-prace wykonywane samodzielnie, własne pomysły uczniów
-ocena w kategoriach wiekowych:
a) I-III SP
b) IV-VI SP
c) gimnazjum
d) ponadgimnazjalne
                           Nagrody główne przewidziane dla najlepszych prac i zawodników, dla pozostałych uczestników nagrody pocieszenia.

Termin zgłoszenia zawodników do biegu : do 04.11.2015r. (środa)

Termin złożenia prac plastycznych do 09.11.2015r (poniedziałek) w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Wł. Jagiełły w Urzędowie.

Zgłoszenia zawodników i prac plastycznych można dokonać u pani pedagog.

Rozpoczęcie biegu około godziny 10.45 na stadionie w Urzędowie.

Akademia upamiętniająca pontyfikat św. Papieża Jana Pawła II w Roku Świętego Jana Pawła II w Polsce.

        W naszej szkole w dniu 23.10.2015r. odbyła się akademia upamiętniająca pontyfikat św. Papieża Jana Pawła II w Roku Świętego Jana Pawła II w Polsce. Uroczystość przeznaczona była dla uczniów Szkoły Podstawowej. Przygotowali ją uczniowie z kl. V a wraz z p. Małgorzatą Ufniarz oraz p. Grażyną Sadowską. Po wysłuchaniu montażu słowno - muzycznego, przeplatanego prezentacją multimedialną, wszyscy zebrani w hołdzie naszemu świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II zaśpiewali ulubioną pieśń oazową naszego papieża ,, Barkę”. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą dziękczynną za pontyfikat naszego Wielkiego Polaka.

Przygotowała: Grażyna Sadowska


 

Z wizytą w „Józiowej Zagrodzie”

15 października klasa IV B odwiedziła gospodarstwo agroturystyczne „Józiowa Zagroda” na Mikuszewskim. Właściciele p. Mariola i Józef Baran barwnie opowiadali o zgromadzonych przez siebie przedmiotach. Na początku obejrzeliśmy kolekcję skamielin ze świata, a także okolicznych pól. Następnie zajrzeliśmy do izby astronomicznej, a potem do izby regionalnej, gdzie zgromadzono starocie z bliższych i dalszych miejscowości. Na zakończenie był grill z rozgrzewającą herbatą. Dziękuję p. Stanisławowi Jacniackiemu za pomoc i opiekę nad grupą. Do „Józiowej Zagrody” jeszcze zajrzymy przy bardziej sprzyjającej pogodzie.

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


 

Życzenia Lubelskiego Kuratora Oświaty z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele i Pracownicy szkół i placówek
województwa lubelskiego

Dzień Edukacji Narodowej to ważny moment dla wszystkich związanych z oświatą. Jest rodzajem hołdu dla wychowawców i nauczycieli. Święto przypomina o wielkiej wartości, jaką stanowi edukacja i szczególnym posłannictwie oraz roli społecznej Tych, którzy tę wartość urzeczywistniają swoją codzienną pracą.
W życiu każdego z nas nauczyciele zajmowali i zajmują ważne miejsce. To Państwa autorytet, wiedza, umiejętności, zaangażowanie i poświęcenie mają znaczący wpływ na wykształcenie kolejnych pokoleń Polaków. To dzięki Państwu Uczniowie zdobywają wiedzę, rozwijają swoje zainteresowania, podejmują często decyzje o wyborze dalszej nauki i planują dorosłe życie.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzę Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom administracji i obsługi satysfakcji i sukcesów w trudnym zadaniu edukacji pokolenia młodych Polaków. Proszę także Wszystkich Państwa o przyjęcie życzeń wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz życzliwego wsparcia najbliższych i przyjaciół.

Z wyrazami szacunku,

Kurator Oświaty w Lublinie
Krzysztof Babisz

Wycieczka do Lublina - klasy VA i VB

W dniu 7.10.2015 roku uczniowie naszej szkoły klasy V A,B , uczestniczyli w wycieczce do Lublina. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było przedstawienie pt. ,,Tajemniczy ogród” w teatrze Kameralnym w Lublinie , następnie udaliśmy się na Wystawę Klocków Lego. Opiekunami wycieczki byli: p. Marlena Michalec, p. Piotr Solecki, p. Agnieszka Stępniak i p. Małgorzata Ufniarz. Atmosfera na wycieczce była miła , wszyscy się dobrze bawili.

Agnieszka Stępniak


 

Wycieczka do Zamościa

W dniu 6 X 2015 r. uczniowie klasy II a i III a udali się na wycieczkę do Zamościa, którego fundatorem był hetman Jan Zamojski. Zamość był potężną twierdzą, która skutecznie oparła się najazdom wrogów. Uczniowie mieli możliwość zwiedzać bastion VII z nadszańcem ,oglądać ekspozycję mundurów i uzbrojenia z czasów funkcjonowania zamojskiej twierdzy .          

Po przejściu na Rynek Główny mogli podziwiać przepiękne kamieniczki i potężny Ratusz /popatrz na zdjęcie z młodą parą/.Zwiedzili też Rynek Solny i Rynek Wodny. Kolejną wielką atrakcją było zwiedzanie zamojskiego ZOO.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Szczebrzeszyna - gdzie jak mówi porzekadło - chrząszcz brzmi w trzcinie.                                            

Mimo późnej pory powrotu nikt nie marudził i nie narzekał, a wszyscy uczestnicy wycieczki wyrażali chęć uczestniczenia w następnej. Uczniami opiekowały się panie: Regina Gajewska, Joanna Kasiak , Joanna Firlej ,Renata Mital.  

                                                        Opracowanie : Regina Gajewska 


                                                                                                                                               

Wycieczka do Teatru Muzycznego w Lublinie

6 października 2015r uczniowie klas IV szkoły podstawowej wraz z wychowawcami obejrzeli spektakl „Calineczka” w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Opowieść o niezwykłej dziewczynce była pełna muzyki i śpiewu. Muzycy byli widoczni jak na dłoni, ponieważ orkiestra grała tuż przed nami. Na scenie zobaczyliśmy także solistów, chór i balet. Spektakl przeniósł nas w niesamowity świat przyrody i urzekł barwnymi kostiumami. W wycieczce towarzyszyła nam również pani pedagog.

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


Dzień Chłopaka w klasie IV b

Święto to, na które czekali nie tylko chłopcy, przypada 30 września. Z tej okazji dziewczynki obdarowały swoich kolegów małymi upominkami. Każdy z nich otrzymał praktyczny prezent i mały gadżet. Wszyscy chłopcy, duzi i mali lubią czasami pobawić się zabawkami! Gratuluję dziewczynkom pomysłowości i umiejętności współpracy!

Przygotowała:

Małgorzata M. Solecka


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

wtorek – 01.09.2015 r.
8:15 – Msza św. w Kościele św. Mikołaja w Urzędowie
Po Mszy św. uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego na sali gimnastycznej i spotkanie uczniów z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies