Strona główna

Sukces uczniów z ZSO Urzędów im. W. Jagiełły w konkursie historyczno-przyrodniczym „Pomniki przyrody w polskich zespołach pałacowo-parkowych”

histr-przyr
   

„Zbyt gorliwych drwali

Obalony dąb powali”

[L. Konopiński]

Drzewa od dawna fascynowały ludzi. Wiążą się z nimi liczne legendy i przepowiednie. Dawały cień, były ozdobą i ochroną od wiatru. Drewno było budulcem, materiałem na meble, surowcem do wyrobu narzędzi i broni oraz opałem.

„Z jednego drzewa krzyż i motyka”

[H. Rzewuski]

Niestety okazy przyrody giną na naszych oczach. Coraz mniej pięknych, starych drzew jest wokół nas. Przybywa śmieci, samochodów, budynków. Dlatego z sentymentem odwiedzamy miejsca, gdzie do dziś możemy podziwiać piękne drzewa. Są to m.in. dawne parki dworskie, gdzie znajduje się dużo pięknych drzew. Niektóre z nich są pomnikami przyrody.

„Zniszczony twór ręki ludzkiej można zawsze odtworzyć,

zaginiony twór przyrody nigdy; ginie ona na zawsze”

[J.G. Pawlikowski]

Uczniowie Szkoły Podstawowej w ZSO im. Władysława Jagiełły w Urzędowie wzięli udział w konkursie „Pomniki przyrody w polskich zespołach pałacowo-parkowych”. Został on zorganizowany przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Dzieci zebrały materiały, wykonały dokumentację fotograficzną i wykonały pracę pt. „Pomniki i okazy przyrody w parkach dworskich na Lubelszczyźnie”. Praca opisuje przyrodę i jej okazy w ogrodach i parkach, także w okolicach Urzędowa. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy VI b: Milena Puacz, Marcel Ambrożkiewicz, Mateusz Brytan i Mateusz Bijak.

Praca konkursowa, której fragment został zacytowany powyżej, zawiera wiele informacji archiwalnych i cennych fotografii. Komisja konkursowa przyznała zespołowi z Urzędowa trzecie miejsce w kategorii „Szkoła Podstawowa”. Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.     

                                                                                                         Anna Wnuk

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies