Strona główna

„Niepełnosprawność - czy naprawdę taka straszna?” - wolontariat studencki

"...A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować. Lęk przed chorymi osobami wynika najczęściej z niewiedzy. Nie wiemy jak się zachować. Najchętniej byśmy się odwrócili - ten odruch też trzeba zrozumieć. Wszyscy chcielibyśmy być piękni, młodzi i bogaci przez całe życie. Na widok strasznie okaleczonej osoby odwracamy się odruchowo. Niektórzy się odwracają i uciekają, ale są też tacy, którzy potrafią się zatrzymać, i pomimo tego, że też się boją, w końcu zaczynają rozumieć, że to też zwyczajny człowiek, który może nie ma nóg, ale ma za to wózek i potrafi z tym żyć..."

Anna Dymna – aktorka, prezes fundacji „Mimo wszystko”

 

W naszej szkole wolontariusze w ramach programu Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki” Lider zrealizowali następujący projekt edukacyjny:
„Niepełnosprawność - czy naprawdę taka straszna?”
Nadrzędnym zadaniem realizowanego projektu jest zadbać o to, by dzieci z niepełnosprawnością nie musiały żyć w izolacji, lecz aby ich obecność w codziennym życiu była oczywista. Fałszywa informacja na temat niepełnosprawności lub jej brak uprzedza, a niepewność i niewiedza często skazuje osoby niepełnosprawne i ich rodziny na izolację. Dlatego konieczności jest by młodzi uczniowie naszej szkoły dostrzegali osoby żyjące z niepełnosprawnością w swoim środowisku. Nauczyli się akceptować ich oraz pomagać w ich codziennych problemach. Zmianą samego stosunku do osób upośledzonych. Uważam, że dzięki niej, nikt już na ulicy, czy w miejscu publicznym, nie będzie dziwił się, wpatrywał, wyśmiewał, czy odwracał wzrok od osoby "innej", oraz, że w razie konieczności znajdzie się wśród nich ktoś, kto udzieli konkretnej pomocy ludziom niepełnosprawnym. To jest nadrzędny cel integracji. Chcielibyśmy podkreślić, iż realizując program przyczyniamy się do rozwoju zachowań prospołecznych naszych uczniów.

Bożena Dąbrowska

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies