Strona główna

Sukces w Historycznym Konkursie Fotograficznym

„Ślady kultury ziemiańskiej w mojej okolicy” to tytuł konkursu pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Organizatorami konkursu było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie Oddział w Lublinie. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie fotografii lub fotoreportażu dokumentującego losy ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie po 1944 r. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego. Tematem konkursu były losy ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie po 1944 r. Za pomocą artystycznych form wyrazu, możliwości, jakie stwarza współczesna fotografia i postęp technologiczny przyjrzeliśmy się dorobkowi kulturowemu i cywilizacyjnemu tej ważnej dla historii Polski grupy społecznej i temu, co stało się z tym dorobkiem po przejęciu władzy przez komunistów. Cele konkursu to: poznanie i fotograficzne udokumentowanie losów ziemian i zabytków kultury ziemiańskiej na Lubelszczyźnie w latach 1944-1989; zrozumienie jak władze komunistyczne wykorzystywały pałace, księgozbiory, kolekcje dzieł sztuki należące przed reformą rolną 1944 r. do warstwy ziemiańskiej na Lubelszczyźnie. Każdy uczestnik konkursu mógł nadesłać pojedynczą fotografię lub cykl nie przekraczający dziesięciu fotografii.

Uczestnikami konkursu były uczennice z kl. III a GIMNAZJUM W ZSO IM. W. JAGIEŁŁY W URZĘDOWIE: Weronika Ziółkowska tytuł pracy - „KŁODNICA”, Kamila Nieradko - „ŚWIADKOWIE ŻYCIA… Zabytki materialne związane z rodziną Piaseckich z Popkowic”, Agata Suliga - „Od rządcówki do browaru i kaplicy. Pamiątki związane z majątkiem Piaseckich w Popkowicach”, Patrycja Machaj - „Skorczyce i Leon Hempel”. Praca Weroniki Ziółkowskiej otrzymała wyróżnienie. Opiekunem uczennic przygotowujących prace konkursowe była pani ANNA WNUK.

Copyright © 2014 -2019  ZSO Urzędów

Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies) Polityka cookies